Spacery

Idea naszych spacerów wyrosła z potrzeby i chęci podzielenia się wiedzą o Warszawie w zakresie szerszym niż na klasycznych wycieczkach. Formuła spaceru miejskiego łączy ruch na świeżym powietrzu z dużą dawką wiedzy, naturalną potrzebę bycia wśród ludzi z przyjemnością poznawania tych, którzy dzielą z nami zainteresowania.

Proponujemy spacery, których osią są nietuzinkowi bohaterowie, przełomowe wydarzenia, ale też takie, które przekrojowo pokazują temat/problem/zagadnienie.

Najbliższe spacery

Program w dniach 30 stycznia - 5 lutego 2023

Sobota 04.02.23
Godz. 11:00 – Między Złotymi Krzyżami i Rozdrożem. Aleje Ujazdowskie. Spacer z przewodnikiem.
Prowadzi Basia.
Zbiórka na placu Trzech Krzyży, na placyku przed wejściem głównym do kościoła św. Aleksandra.

Godz. 12:00 – Potęga władzy (minionej). Powązki wojskowe. Spacer z przewodnikiem.
Prowadzi Monika.
Zbiórka przy bramie głównej Cmentarza Wojskowego na Powązkach (ul. Powązkowska 43/45).

Niedziela 05.02.23
Godz. 11:00 – Między placem Powstańców a Filharmonią. Spacer z przewodnikiem.
Prowadzi Basia.
Zbiórka przy hotelu Gromada (pl. Powstańców Warszawy 2), przy wejściu od ul. Wareckiej.

Godz. 12:00 – Dolina Szwajcarska. Muzyka, relaks, zabawa. Spacer z przewodnikiem.
Prowadzi Monika.
Zbiórka ul. Chopina 5B.

SPACERY TRWAJĄ OKOŁO 2 GODZIN.

PROWADZONA JEST DOBROWOLNA ZRZUTKA ZA UDZIAŁ.

Każdy spacer realizujemy również w formie wycieczki. Ceny uzgadniamy indywidualnie.

Wszystkie nasze spacery

Wazowie na polskim tronie. Opowieść o nieco zapomnianej dynastii panującej w XVII wieku, epoce wojen, niepokojów religijnych i baroku.

Szlachta zobowiązuje. Arystokracja warszawska w XVIII i XIX wieku(obyczaj, bogactwo, styl życia, afera, plotka). Wielkie rody, ich rezydencje i codzienne życie.

Finansjera warszawska w XIX wieku. Oszałamiające fortuny, pomysły na biznes, początki nowoczesnej bankowości i giełdy.

Niech żyje Napoleon! Historia spektakularnej kariery politycznej człowieka głodnego sukcesu i splendorów. Spacer osnuty wokół pobytu Napoleona w Warszawie na początku wieku XIX i wciąż elektryzującego romansu z Marią Walewską.

Cudzoziemcy w Warszawie. Ludzie, którzy przybyli do Warszawy i byli tu (jedni na chwilę, inni na dłużej). Jak zmienili miasto i jak miasto zmieniało ich? Czym się zajmowali? Dlaczego w Warszawie?

Dyskretny urok królewskiej rezydencji (Łazienki Królewskie). Podmiejska rezydencja letnia ostatniego króla Stanisława Augusta w obyczajowej odsłonie. Opowieść o królewskiej rodzinie, rodzeństwie, gościach Łazienek, osobowości króla, romansach, mezaliansach, a wszystko to zanurzone w atmosferze XVIII wieku.

Ach! Maria! Opowieść o kobiecie, która intelektem, osobowością, stylem wyprzedziła epokę. W Warszawie podwójna noblistka! Idealna pozytywistka. Przedstawiamy Marię Skłodowską-Curie!

Ach! Fryderyk! Warszawski etap życia i kariery Fryderyka Chopina. Jak żył, gdzie bywał, z kim się przyjaźnił i w kim podkochiwał? Czym i jak żyła Warszawa na początku wieku XIX? Portret kompozytora, którego muzyka roztkliwia świat.

Wytrawny spacer kulinarny. O kuchni, królewskich kuchmistrzach, modach na stołach władców i arystokracji, pierwszych kawiarniach, fabrykach lodów i czekolady i książkach kucharskich.

O życiu po życiu: Muranów. Osiedla wyrosłe na gruzach XIX wiecznej żydowskiej Dzielnicy Północnej. Ciekawe lata 40 i 50-te, które odcisnęły swój ślad na tym niezwykłym zamyśle architektonicznym i socrealizm, który złamał mistyczny nowoczesny kręgosłup projektanta Murano- B. Lacherta.

Socrealia (architektura władzy). Opowieść o realizacjach architektonicznych z lat 40 i 50 tych, które miały spełniać hasła i wymogi socrealizmu. Epoka stalinizmu, propaganda JZYK, chęć stworzenie człowieka i dla niego nowych budowli. Absurdalne narzuconego sztucznie rysika i pomysły jak go obejść 🙂

Cmentarz prawosławny. Historia Warszawy z czasów, kiedy na ulicach panował rosyjski język i rosyjski mundur. Kim byli ludzie, którzy tworzyli miasto w tym okresie? Jak wyglądało ich życie? Jak współistniały obok siebie dwie kultury – polska i rosyjska?

O cudzoziemcach, którzy wybrali Warszawę. Cmentarz ewangelicko-augsburski. Znajdziemy tu epitafia w języku polskim, rosyjskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, a nawet greckim. Kim byli ludzie, którzy nimi władali? Co sprowadziło ich do Warszawy? Opowieść o ludziach, którzy tworzyli atmosferę i zasobność Warszawy w XVIII i XIX wieku.

Potęga władzy (minionej). Powązki Wojskowe. Budowniczowie Polski Ludowej, gwiazdy polityki lat 40 i 50 tych, towarzysze, ich wiara w komunizm i nadprzyrodzone siły Stalina. Opowieść o czasach „kiedy partia była bogiem”, o mentalności i postawach epoki. Absurdy i wynaturzenia, artyści urzeczeni nowymi ideami, poeci piszący pod dyktando, język propagandy i cenzura.

Czy tak jest? Stare Powązki. Spacer z kobietami w roli głównej. Myeliwi, literatki, aktorki, lekarki, ale też żony przy mężu, matki, kochanki… Czym żyły i jak żyły w wieku XIX i XX? Czym wypeoniony przez? Gdzie si ubierały, gdzie kupowały biżuterię? Czy stylem życia, intelektem, charakterem wyprzedzały swój czas, czy też odnajdywały się w rolach narzuconych im przez ducha epoki?

Historie z krypty. Stare Powązki. Osią opowieści będzie wiek, bohaterami ludzie kultury, sztuki, biznesu… Biografie pisarzy, aktorek, przemysłowców, muzyków, naukowców, a wszystko przepasane klimatem XIX wiecznej Warszawy, w której na ulicach język rosyjski i rosyjski mundur.

Na kłopoty… Bednarska! Monografia ulicy stojącej na uboczu gwarnego i ruchliwego Krakowskiego Przedmieścia. Zachowała swój przedwojenny klimat i styl, a jej historia może zachwycić, na pewno zaciekawić.

Saska Kępa – spacer w dwóch częściach. Czy Saska Kępa zachowała klimat elitarnej enklawy na tle Pragi Południe, jaki zyskała w latach 30- tych XX ubiegłego wieku? Czy nadal jest tak, jak pisała Agnieszka Osiecka o powojennej Saskiej Kępie „Wciąż zostało jeszcze coś, co włóczy się do dziś po starych ogródkach: odrobina dekadenckiego wdzięku, zapach mocnej kawy i pozbawiona ostentacji sympatia do starych zasad.”?

Warszawskie rodziny z inicjatywą. Rodziny, które włożyły znaczący wkład w rozwój Warszawy w wieku XIX i XX i jej kulturę. Dorobiły się dużych majątków, zakładały pierwsze nowoczesne zakłady przemysłowe w stolicy. Jakie był początki wielkich interesów? Jak działały ich przedsiębiorstwa w czasach świetności? Co dzieje się z nimi teraz?

Cmentarz Bródnowski. Cmentarz powstawał dla mieszkańców Pragi, ale też dla mniej zamożnych warszawiaków z całego miasta. Dziś przełamał już opinię nekropolii drugiej kategorii. Jeden z największych cmentarzy w Europie (ponad 113 ha powierzchni). Wśród pochowanych tu miliona dwustu tysięcy osób znaleźli się ludzie o wyjątkowych dokonaniach, obok praskich osobistości – duchowni, żołnierze, popularni artyści, politycy, sportowcy i naukowcy. A niekończące się aleje toną w bujnej zieleni.